وقتی شرم مانع پرسیدن می‌شود

 

«فكر نمی‌كنم این موضوع آنقدرها مهم باشد. بهتر است گفت‌وگو درباره این موضوع را به بعد از ازدواج موكول كنیم، چون آن وقت راحت‌تر می‌توانیم درباره‌اش حرف بزنیم و...»

 

سکوت

این جملات را بارها در ذهنش مرور كرده، حالا كه خودش می‌داند چقدر برای بازگشت به گذشته و جبران ناآگاهی‌هایش دیر شده. هنوز دو سال از آغاز زندگی مشتركشان نگذشته، اما همین فرصت كوتاه كافی بود برای پی بردن به این‌كه همین موضوع به ظاهر كم‌اهمیت تا چه حد می‌تواند در زندگی زناشویی باعث اختلاف شود. حالا كه دیگر مدت‌هاست گرمای زندگی زناشویی‌شان به سردی گراییده.

حالا خوب معنای حرف‌های مشاور را درك می‌كرد وقتی كه می‌گفت: ته این نارضایتی طلاق عاطفی است!

 

نارضایتی جنسی و بن‌بست طلاق عاطفی

متأسفانه در بسیاری از ازدواج‌ها (بویژه در كشور ما) به دلیل این‌كه مسائل جنسی در زمره تابو‌ها و حرف‌های مگو به حساب می‌آید، بررسی و گفت‌وگو راجع به آن فراموش می‌شود. بخصوص در اكثر ازدواج‌های سنتی، بیشترین توجه دو طرف ازدواج و خانواده‌ها به شرایط و شباهت‌های فرهنگی و خانوادگی و... معطوف می”‹شود.

اما بر اساس آماری که در سومین كنگره خانواده و سلامت جنسی اعلام شد 50 تا 60 درصد طلاق‌ها به علت مشكلات و اختلالات جنسی به وقوع می‌پیوندد.

در تحقیق دیگری هم كه در دانشگاه علوم پزشكی قم و در شهر تهران انجام شد، مشخص شد بیش از 67 درصد زنان در شرف طلاق اعلام كردند كه در زندگی مشترك خود، تمایلی به برقراری رابطه جنسی با همسرانشان نداشتند، 63 درصد بعد از رابطه جنسی احساس عصبانیت داشته و 71 درصد آنها هیچ لذتی از رابطه خود با همسرشان نمی‌بردند.

البته این موارد تعیین‌كننده چارچوب ازدواج بوده و بسیار اهمیت دارند اما در این ازدواج‌ها معمولاً دو تا از مهم‌ترین پایه‌های ازدواج، یعنی رابطه عاطفی و جنسی به دست فراموشی سپرده می‌شود. حتی در خیلی از ازدواج‌های عاشقانه امروزی نیز دختر و پسر آنقدر درگیر رابطه رومانتیك (عاطفی) هستند كه گفت‌وگو در مورد انتظارات و نگرش دو طرف راجع به امور جنسی را فراموش می‌كنند و به همین با گذشت مدتی از زندگی مشترک دلیل دچار طلاق عاطفی می شوند.

طلاق عاطفی به نوعی از طلاق گفته می‌شود كه زوجین با این‌كه در یك مكان و فضا با هم زندگی می‌كنند، اما از ارتباط عاطفی و درك متقابل محروم هستند. در این نوع طلاق كه زمینه ایجاد طلاق قانونی نیز هست، زوجین برای هم جذابیت نداشته و نمی‌توانند علاقه و عشق خود را به هم ابراز داشته و رضایت از زندگی را در یكدیگر ایجاد كنند.

هنوز هم بسیاری از دختران و پسران طی گفت‌وگو‌های قبل از ازدواج، اشاره‌ای به نگرش و انتظارات خود نسبت به رابطه جنسی نمی‌كنند. اگر از دختر و پسری كه حتی تاریخ ازدواجشان را تعیین كرده‌اند سۆال شود: «آیا راجع به امور جنسی با همدیگر صحبت كرده‌اید یا نه؟» در اكثر موارد می‌گویند: «نه، ما فكر نمی‌كردیم این موضوع مهم باشد

 

گفت‌وگو به جای خجالت

هنوز هم بسیاری از دختران و پسران طی گفت‌وگو‌های قبل از ازدواج، اشاره‌ای به نگرش و انتظارات خود نسبت به رابطه جنسی نمی‌كنند. اگر از دختر و پسری كه حتی تاریخ ازدواجشان را تعیین كرده‌اند سۆال شود: «آیا راجع به امور جنسی با همدیگر صحبت كرده‌اید یا نه؟» در اكثر موارد می‌گویند: «نه، ما فكر نمی‌كردیم این موضوع مهم باشد».

آیا شما هم معتقدید كه گفت‌وگو راجع به امور جنسی باید به بعد از ازدواج موكول شود؟ آیا بعد از ازدواج برای این گونه صحبت‌ها دیر نیست؟ اگر بعد از ازدواج همسران متوجه شدند كه با یكدیگر توافق جنسی ندارند، راه‌حل چیست؟ آیا می‌توانند براحتی در ازدواج خود تجدید نظر كنند؟

 

پس در گفت‌وگو‌های قبل از ازدواج این نکات را به خاطر داشته باشید

1‌ـ درباره عقاید و نگرش‌های مربوط به روابط جنسی از یكدیگر سوال كنید.

متأسفانه نگرش منفی نسبت به رابطه جنسی هنوز هم در خیلی از جوانان جامعه (بویژه دختران) وجود دارد. دلایل این نگرش عمدتاً به فرهنگ، تربیت خانوادگی، اعتقادات غلط، تجربه‌های جنسی تلخ اطرافیان، دیدن و شنیدن حوادث جنسی ناگوار، تأثیر اطرافیان و دوستان و تجربه‌های گذشته مربوط است.

فردی كه نگرش منفی نسبت به رابطه جنسی دارد، بعد از ازدواج به سختی می‌تواند با همسرش رابطه جنسی برقرار كند و از این رابطه لذت ببرد. البته این نگرش قابل تغییر است و در این راه، اولین قدم این است كه فرد برای تغییر، انگیزه داشته باشد. اما در بعضی موارد خاص این تغییر بدون روان درمانی ممكن نیست.

نكته مهم این است كه نباید به این امید كه نگرش طرف مقابل تغییر خواهد كرد ازدواج صورت بگیرد، بلكه قبل از ازدواج، این تغییر باید شروع شده باشد.

 

2‌ـ در حد امكان راجع به آموخته‌ها و شنیده‌های درباره امور جنسی با همدیگر گفت‌وگو كنید.

باور كنید هنوز هم بعضی از دختران و پسران نامزد، عقد کرده و در شرف ازدواج، كمترین اطلاعی راجع به امور جنسی ندارند. در حالی كه رغبت، بلوغ و آمادگی جنسی، یكی از مهم‌ترین شرایط لازم برای ازدواج است.

 

خواستگاری

3‌ـ در دوران عقد در مورد میزان اشتیاق و تمایل نسبت به رابطه جنسی و اهمیت آن با یكدیگر گفت‌وگو كنید.

میزان اشتیاق و تمایل هر فرد به رابطه جنسی متفاوت است. بعضی افراد اشتیاق بیشتر و بعضی‌ها اشتیاق كمتری برای این رابطه دارند. تمایل به رابطه جنسی در افراد از روزی چند بار تا سالی یكبار متفاوت است.

تفاوت افراد در میزان اشتیاق جنسی هم به دلیل تفاوت‌های جسمی یا هورمونی و هم به علت خصایص روانی افراد است. حال تصور كنید كه تمایل جنسی یكی از زوجین بسیار بالا و طرف مقابلش بسیار كم باشد.

قطعا این تفاوت، رضایت و سلامت زناشویی چنین زوجی را به خطر می‌اندازد.

 

4‌ـ درباره انتظارات و سلیقه‌های جنسی خود با همدیگر گفت‌وگو كنید.

مهم این است كه زن و شوهر در این انتظارات، توافق داشته باشند. خیلی از همسران به دلیل سلیقه‌های جنسی متفاوت و متضاد، دچار تعارض می‌شوند و تجربه نشان داده است كه هر چند این انتظارات تا حدودی قابل اصلاح و تغییر است اما به طور كامل تغییر نمی‌كند و زن یا شوهری كه انتظاراتش در امور جنسی برآورده نشود ممكن است احساس سرخوردگی كرده و این سرخوردگی احتمالاً زمینه‌ساز سردی رابطه و یا خطا‌های اخلاقی می‌شود.

 

5ـ در خصوص اعتقادات همدیگر راجع به وفاداری جنسی و عاطفی با همدیگر گفت‌وگو كنید.

یكی از مسائل و مشكلات بعضی از زوج‌های جوان امروزی، نادیده گرفتن بعضی از تعهدات اخلاقی، عاطفی و جنسی در زندگی زناشویی، از سوی یك یا هر دو است كه می‌تواند به بروز اختلافات شدید و بحران‌های غیرقابل جبران در زندگی مشترك منجر شود. قبل از ازدواج، لازم است كه دو نفر از عقاید مربوط به تعهدات جنسی و اخلاقی همدیگر مطلع شوند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید